Sistemimde ne kadar PMD tolere edilebilir?

Tolere edilebilir PMD sistemi seviyesi, veri hızına, mesafeye ve ne kadar sistem kesintisine karşı izin vermek istediğine bağlıdır. 2, 10, 40 ve 80 Gbps sistemler için sistem PMD’sinin bir fonksiyonu olarak ortalama sistem kesintisini göstermektedir. Belirli bir bit hızı için sistem PMD limitine yaklaşıldığından, PMD’deki hafif artışlar sistemin kesintisinde belirgin artışlara neden olacaktır. PMD için uluslararası standart yönergeler, PMD’ye atfedilebilecek yılda 2 saniyelik kesintiye karşılık gelen 6.5 x 10-8’lik bir kesinti olasılığı önermektedir.

Kablolu iletkeninizdeki PMD gereksinimi artık sadece güzergah mesafesini bilmekten geçer. Örneğin, 10 Gbps’de 100 km’lik bir bağlantınız varsa, kablolu fiberiniz 0,4 ps / sqrt’nin (km) altında bir LDV’ye sahip olmalı, ancak 40 Gbps’de bu aynı yolda 0,1 ps / sqrt’nin (km) altında bir LDV gerekir. Daha uzun mesafeler için, LDV gereksinimleri daha katı hale gelir; böylece, 1000 G’de bir 10 Gbps sistem, 0.13 ps / sqrt (km) kablolu bir fiber LDV’ye ihtiyaç duyarken, 40 Gbps sisteminde 0.03 ps / sqrt Km).

PMD’den kaynaklanan hatalar izole etmekte zorlanabilir. PMD doğasında istatistiksel olduğu ve dalga boyu ve zamana göre değiştiği için, hatalar rasgele, sık patlamalar veya uzun sürelerde ortaya çıkabilir. Kablo tesisatı yaşlandıkça ve çevresel faktörler performansını değiştirirken hatalar daha sonra bir bağlantı ömründe görülebilir. Bir bağın PMD davranışını, mevsimsel sıcaklık değişikliklerini, rüzgarın etkilerini, demiryoluna yakın olan titreşimleri veya büyük bina ekipmanlarını etkileyebilecek bir dizi dış etken vardır.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.