Teknoloji neden hep fiber diyor?

Fiber optik, telekomünikasyonda geniş bant genişliği ve bakır tellere göre mesafe avantajlarından dolayı yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bugünkü ticari sistemler, binlerce bakır çifti üzerinden taşınabildiğinden daha fazla telefon görüşmesi yapıyor ve tüm optik tekrarlayıcılar arasında yüzlerce kilometreye çıkabiliyor. Malzeme maliyetleri, kurulum ve birleştirme işçiliği ve güvenirliği alan faktörleri göz önünde bulundurulduğunda fiber optik daha avantajlı hal almaktadır.

CATV’de, fiber, gelişmiş güvenilirlik ve gelişmiş hizmetler sunma becerisi için fiber optik der. Bir yayın kablosu ağında kullanılan çok sayıda tekrarlayıcı büyük bir başarısızlık kaynağıdır. CATV sistemlerinin ağacı ve şube mimarisi araçları ve upstream başarısızlığı, tüm alt kullanıcıların başarısız olmasına neden olur. Güvenilirlik büyük bir sorundur, çünkü programlama kesilirse izleyiciler bir vokal partidir! İnternet erişimi sunma kabiliyeti CATV operatörleri için de önemli gelir akışı yarattı.

LAN ve diğer veri iletişim uygulamaları için bugün ekonomi daha az açıktır. Kısa mesafelerde düşük bit hızı uygulamaları için bakır tel genellikle daha iyi bir seçimdir. Mesafeler 50 ila 100 metreyi aştığında ve hızları 1 Gb / sn’nin üzerine çıktıkça, fiber daha çekici görünmeye başlar. Sadece fiberin daha fazla bant genişliği olanağı değil, aynı zamanda bakır bağlantılar fiberden 4-8 kat daha fazla güç kullanır ve gecikme problemlerine sahiptir. Bir optik fiberin yarım düzine nesil bakır kablolardan daha eski olduğu için fiber optik tercih ediliyor.

Bazı uygulamalar fiber ister. Fabrikalar güvenilir iletişim sağlamak için hem camdan hem de plastikten optik fiberlerin kullanıldığı dağınık elektrik ortamlardır. Güvenlik sistemlerinde uzun CCTV bağlantıları artık neredeyse tamamen fiber optiktir. Milyonlarca otomobil bile güvenlik ve eğlence / iletişim sistemleri için fiber (POF) kullanıyor. Güvenilir iletişimi şart koşuyorsa, elyaf genellikle en iyi seçimdir.

1.2. Teknoloji genellikle “go fiber” diyor

Fiber’in bakırdan üstünlüğü, elektron yerine fotonlarla iletmenin fizikinden kaynaklanmaktadır. Camda, optik zayıflama, bakırdaki elektrik sinyallerinin zayıflatılmasından çok daha azdır ve sinyal frekansına daha az bağımlıdır. Hepimiz, fiber optik iletimin RFI’yı yaymadığını veya parazitlenmeye duyarlı olmadığını biliyoruz ve bu da güvenli iletişim için tek tercihi yapıyor. Diğer elektronik ekipmanlara müdahale edebilen sinyalleri yayan bakır tellerden farklı olarak, fiber tamamen iyi huyludur.

Bant genişliği / mesafe sorunu, genellikle kullanıcıyı fiber’e geçirmeye ikna eder. Bugünkü uygulamalarda, multimodlu fiber, veri iletişim uygulamaları için 100-1000 Mb/s’de kullanılmasına rağmen 10 Gb/s’ye kadar kullanılabilir. Singlemode fiber, özellikle DWDM (yoğun dalga boyu bölmeli çoğullama) ile neredeyse sınırsız bant genişliği sunar.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.