Elektrikli yerden ısıtma ile sulu yerden ısıtma arasında ne gibi farklar vardır?

Sulu yerden ısıtma sistemlerinde zemin sıcaklığı boruların geçtiği yerlerde ve ilk ısınma esnasında 60 dereceye kadar çıkabildiği için evin içerisinde yine bir sıcaklık farkı oluşacaktır. Zeminden ısıtmada yerlerin 60 derecede olması pek sağlıklı bir durum olmadığı özellikle varis gibi dolaşım bozukluklarına neden olduğu, fazla ısınmadan kaynaklanan bakteri üremesi gibi durumlar olduğu sürekli tartışılan konulardandır.

Elektrikli yerden ısıtmada ise, zemin ısısı homejendir ve ilk çalıştırdığınızda da, geçen süre içerisinde de aynı miktar ısı odaların tabanında eşit olarak dağılır.

Sulu yerden ısıtmada tesisat düzgün yapılmamışsa veya kalitesiz malzeme kullanılmışsa evinizin ve alt komşunuzun su sızıntısından zarar görmesi olasıdır. Elektrikli yerden ısıtmada ise, ilk kurulum esnasında yapılan testlerden sonra zemine herhangi bir delme çakma vs. olmadığı müddetçe sisteme zarar gelmez. Gelse dahi, kontol ve görüntüleme cihazı (ör. DET3000, Tyco Thermal Controls) hatanın yerini tespit eder ve kolaylıkla tamir edilebilir.

Sulu yerden ısıtma yaptırabilmek için en az 4-5 cm kadar kot yüksekliğine ihtiyaç vardır, elektirikli yerden ısıtma da kablolar 6mm kadar incelikte olduğu için 1-2 cm gibi bir alanda uygulama yapılabilir.

Sulu yerden ısıtmada evin içerisinde bir kombi veya suyu ısıtma için bir sistem gereklidir ve bunun için bir yer ayırmalısınız. Elektrikli yerden ısıtma da böyle bir yere veya havalandırmaya ihtiyaç yoktur. Her oda da birer adet termostat ile her oda ayrı ayrı kontrol edilebilir. Evinizin kullanım alanı genişlemiş olur. Elektrikli yerden ısıtma ile sulu yerden ısıtma kurulum ve işletim maliyetleri genelde aynıdır.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.