Endüstriyel ısıtma sistemlerinde elektrikli Isıtma kabloların montajını yapılırken nelere dikkat etmem gerekir?

  • Öncelikle elinizde birden fazla kablo çeşitli mevcut ise bu kabloları sıcaklıklarına göre ayırarak uygulamanın yapılacağı yüzey, boru vs. ye; O sistem için bizim tarafımızdan öngörülen kabloyu kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış kablo seçiminden dolayı kablonuzun yanmasına sebep verebilir veya yanlış güçteki kabloyu kullanmanızdan dolayı ısıtma kablosundan verim alamayabilirsiniz.
  • Elektrikli Isıtma kablosunun, Güç kablosu olmadığını göz önünde bulundurarak kablo farklı yöne çevrilirken dikkat edilmeli ve kabloya genel olarak nazik davranılmalıdır aksi takdirde kablo iç dirençlerine zarar verebilirsiniz.
  • Belli noktalardan kesilmesi gereken kablo çeşitleri, tam istenen noktadan kesilmelidir (VPL, Sabit Vatlı),aksi takdirde kablo üzerinde belirtilen diğer noktaya kadar ısıtma yapmayacaktır.
  • Boru dirseklerinde; ısıtma kablosu dirseğin geniş açılı olan dış kısmından geçirilerek uygulamaya devam edilmelidir.
  • Sonlandırma yapılırken; kablo sonu “U” şeklinde boru sonunda kıvrılarak, sonlandırmanın yapıldığı son noktanında ısıtılması sağlanmalıdır.
  • Paralel ailesine ait tüm kablolar devreye enerji kablosu ile aralarında paralel bağlanır. Bunun haricinde gerilim düşümünden dolayı ısıtma kablosu çalışmayacaktır.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.