Diğer yöntemler ile ısınan evlerde neden is olur?

Çünkü Kaloriferler yaklaşık 65 derece iken ev 15 dereceyse bir hava akımı oluşur. Bu nedenden özellikle perdeler de bir kararma oluşur. Ve kalorifer peteklerinin duvar ve cam altlarında oluşu da bir diğer dez avantajdır. Elektrikli yerden ısıtma yapılan mekanlarda homojen bir ısıtma olduğundan bu durum sözkonusu değildir.

Kışın donan su borularını, Raychem boru donma önleme kablosu kullanarak açabilir miyim?

Hayır. Ama kışın donan su borularınızı, Raychem borularda donma önleme kabloları kullanarak yıllarca donmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey, yazın bu boruların üzerine raychem donma önleme kablosu monte edip üzerine bir izolasyon yapmakdır. Bunun maliyeti çok düşüktür ve her sene donan borunuzu açtırmak için insan üstü yöntemler denemenize gerek yoktur. Sistem, otomatik kumanda … Read moreKışın donan su borularını, Raychem boru donma önleme kablosu kullanarak açabilir miyim?

Cami’lerde elektrikli yerden ısıtma yapılabilir mi?

Evet. Camilerde halılar olduğu için genelde bir ısı izolasyonun üzerine elektrikli ısıtıcı kablolar monte edilmekte ve üzeri harçla kapatılmaktadır. Bu harç iyice düzleştirildikten sonra üzerine halılar serilebilmektedir. Isıtıcı kablolar zeminden 3-4 cm aşağıda yer aldığı için muntazam bir ısıtma sağlamakta ve halılar beton zeminde olmasından dolayı herhangi bir nemlenmeden dolayı çürüme söz konusu olmaz. Ayrıca, … Read moreCami’lerde elektrikli yerden ısıtma yapılabilir mi?

Çocuk odalarına elektrikli yerden ısıtma sistemi yapılır mı? güvenli midir?

Evet. Çocuklar yerde oynarlar. Çocukların yerden ısıtmadan kaynaklanan bir elektrik şokuna maruz kalmaları söz konusu değildir. Çünkü ortada çocukların dokunabilecekleri veya kurcalayabilecekleri bir kablo vs. yoktur. sadece görünürde termostat vardır. Termostat da ise, çocuk kilidi mevcuttur ve kaçak akım koruma anahtarı vardır. Ama çocuk tornavida, matkap kullanıyorsa yeri delerse ne olur? Yine de çarpılmaz, çünkü … Read moreÇocuk odalarına elektrikli yerden ısıtma sistemi yapılır mı? güvenli midir?

Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde uygulama maliyetleri ne kadardır?

Elektrikli yerden ısıtma sistemi evinizin tasarımına, odaların büyüklüğüne, istediğiniz konfor seviyesine göre değişmekle beraber kabaca 20-30 EUR/m^2 gibi anahtar teslim maliyeti vardır. Bu fiyata, zemin izolasyonu, kurulum, devreye alma, termostatlar ve her şey dahildir. Ancak, akıllı ısıtma sistemi ve konfor amaçlı aluminyum tabakalar uygulandığında ilk kurulum maliyeti artsa da sistem kendini süreç zarfında amorti etmektedir.

Soğuk Bölgelerde elektrikli yerden ısıtma ile ısınmak veya yaptırmak çok mu maliyetlidir?

Hayır. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri aslında İskandinav ülkeleri, Kanada, ABD gibi kışın çok daha çetin geçtiği ülkelerde daha çok kullanılmaktadır. Türkiye’de ise Doğu illerimizde metrekareye düşen güç miktarı, 160W/m^2 olarak ayarlandığında sağlıklı ve konforlu bir ısınma sağlanmaktadır. Yani soğuk olan illerimizde, yeterli izolasyon yapıldığında en güvenilir ve en konforlu ısıtma sistemi olmaya adaydır.

Elektrikli yerden ısıtma sistemini ıslak zeminlere uygulayabilir miyim?

Evet. Aslında en çok ıslak zeminlere veya fayans, mermer gibi taş zeminlerde en iyi sonucu alırsınız. Çünkü bu zeminler çok daha hızlı bir şekilde ısıyı yukarı iletir. Ayrıca, taş zeminler yaz kış, çok soğuk oldukları için terliksiz üzerine basamazsınız. Ama elektrikli yerden ısıtma sisteminiz varsa, ılık zeminlerin konforunu yaşarsınız. Özellikle banyolarda, zeminin de kurumasına yardımcı … Read moreElektrikli yerden ısıtma sistemini ıslak zeminlere uygulayabilir miyim?

Doğalgaz varken elektrikli ısıtma mantıklı mı?

Aslında Evet, ancak Türkiye’de tüm binalara ve tüm dairelere kadar doğalgaz hatları döşenmiştir. Bu Türkiye dışında pek uygulanan bir yöntem değildir. Genelde doğalgaz olan ülkelerde, sanayi bölgelerinde doğalgazı elektriğe çeviren (co-generation) kojenerasyon santralleri yapılarak elektrik üretimekte, bu elektrik de evlere ve sanayiye mevcut hatlar üzerinden aktarılmaktadır. Bu sistem hem tüm şehirlerin caddelerin, sokakların altının kazılmasını … Read moreDoğalgaz varken elektrikli ısıtma mantıklı mı?