Nedir Fiber Optik

Fiber optik, telekomünikasyonda geniş bant genişliği ve bakır tellere göre mesafe avantajlarından dolayı yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Bugünkü ticari sistemler, binlerce bakır çifti üzerinden taşınabildiğinden daha fazla telefon görüşmesi yapıyor ve tüm optik tekrarlayıcılar arasında yüzlerce kilometreye çıkabiliyor. Malzeme maliyetleri, kurulum ve birleştirme işçiliği ve güvenirliği alan faktörlerinden bahsetmemek için elimizden gelen bir şey değildir.

CATV’de, fiber, gelişmiş güvenilirlik ve gelişmiş hizmetler sunma becerisi için kendisini ödüyor. Bir yayın kablosu ağında kullanılan çok sayıda tekrarlayıcı büyük bir başarısızlık kaynağıdır. CATV sistemlerinin ağacı ve şube mimarisi araçları ve upstream başarısızlığı, tüm alt kullanıcıların başarısız olmasına neden olur. Güvenilirlik büyük bir sorundur, çünkü programlama kesilirse izleyiciler bir vokal partidir! İnternet erişimi sunma kabiliyeti CATV operatörleri için de önemli gelir akışı yarattı.

LAN ve diğer veri iletişim uygulamaları için bugün ekonomi daha az açıktır. Kısa mesafelerde düşük bit hızı uygulamaları için bakır tel genellikle daha iyi bir seçimdir. Mesafeler 50 ila 100 metreyi aştığında ve hızları 1 Gb / sn’nin üzerine çıktıkça, fiber daha çekici görünmeye başlar. Sadece fiberin daha fazla bant genişliği olanağı değil, aynı zamanda çok hızlı bakır bağlantılar liften 4-8 kat daha fazla güç kullanır ve gecikme problemlerine sahiptir. Bir optik fiberin yarım düzine nesil bakır kablolardan daha eski olduğu için yükseltilebilirlik genelde fiber kararı yatıyor. Günümüzde lazerle optimize edilmiş fiberin kurulması, herhangi bir kablo fabrikasında uzun ömürlü bir kullanım sağlayacaktır.

Bazı uygulamalar fiber ister. Fabrika zeminleri, güvenilir iletişim sağlamak için hem camdan hem de plastikten optik fiberlerin kullanıldığı dağınık elektrik ortamlarıdır. Güvenlik sistemlerinde uzun CCTV bağlantıları artık neredeyse tamamen elyaftır. Milyonlarca otomobil bile güvenlik ve eğlence / iletişim sistemleri için fiber (POF) kullanıyor. Güvenilir iletişimi şart koşuyorsa, elyaf genellikle en iyi seçimdir.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.