Fiber Optik Haberleşmeyi Anlamak

Fiber optik bağlantılar, cihazlar arasındaki iletişim yollarıdır. Bir bağlantı iki yönlü, genellikle iki farklı lifte iki yönde iletilen sinyallerle. Optik elyafın kendisi, uçurtma ipi ve balık tutma hattı kadar ucuz olduğundan, iki elyaf kullanmak genellikle en ucuz yoldur! (FTTx PON sistemleri iki yönde bir fiber kullanır; bu nedenle düşük sistem maliyeti için bir PON kuplajı iletimi ve alımı kullanılabilir.) Bağlantı, iletişim kurması gereken iki cihazın elektronik sinyallerini bir bakır kablo gibi bağlar. Bağlantı, elektronik sinyalleri iletişim cihazından optiğe çeviren bir verici ve sinyali diğer uçta elektronik haline dönüştüren bir alıcıya sahiptir.

Fiber optik vericiler, elektronik sinyalleri optik sinyallere dönüştürmek için LED’ler veya yarı iletken lazerler kullanmaktadır. Göstergeler için her yerde kullanılanlarla benzer şekilde, insan algılarının ötesinde kızılötesi bölgede iletim yapmak dışında LED’ler, saniyede yaklaşık 100 milyon bit (Mb / s) kadar yavaş bağlantılar, örneğin hızlı Ethernet LAN’lar için kullanılır. Hızlı bağlantılar, kızılötesi yarı iletken lazerleri kullanır, çünkü saniyede on milyondan bit (Gb / s) daha fazla bant genişliği vardır. Lazerler daha fazla enerjiye sahiptir, bu nedenle uzun mesafe telekom veya CATV gibi dış tesis uygulamalarında olduğu gibi uzunlukları da arttırabilirler.
Belirtildiği gibi vericiler kızılötesi ışık kullanır. Kızılötesi ışık fiberde daha düşük kayıpla olup daha uzun kablo çalışmasına izin verir. Genellikle çok modlu cam fiberler “kısa dalga boyu” olarak anılacak olan 850 nm’de ışık kullanır ve singlemode fiber 1310, 1470 veya 1550 nm’de “uzun dalga boyu” olarak adlandırılır.

Optik fiber vasıtasıyla iletilen ışık, insan görüş mesafesinin ötesinde olduğundan, bir fiberin ucuna bakıp ışığın mevcut olup olmadığını söyleyemezsiniz. Aslında, bazı bağlantılar yüksek güç taşıdığından, lifin sonuna bakarken, özellikle de tüm ışığı göze yoğunlaştıran bir mikroskop ile bakmak tehlikeli olabilir. Bir elyafın görsel olarak incelemesine başlamadan önce, elyafın uzak ucunun bağlantısının kesildiğini bilmediğiniz sürece bir ışığın mevcut olup olmadığını kontrol etmek için bir güç ölçer ile kontrol edin ve bir lazer filtre ile donatılmış bir mikroskop kullanın.

Alıcı sonunda bir fotodiyot ışığı elektrik akımına çevirir. Performansı en iyi duruma getirmek için fotodiyotlar, verici türüne, dalga boyuna, güç seviyesine ve bit oranına ve aynı zamanda fiber boyutuna uymalıdır. Güvenilir bir şekilde veri alabilmek için yeterli güce ihtiyaç duyduğu için, sonuçta bağlantı performansını belirleyen alıcıdır.

Alıcıların, sinyal düşük olduğunda alımı engelleyebilecek belirli bir miktarda dahili gürültü vardır, bu nedenle alıcıdaki optik sinyalin gücü minimum düzeyde olmalıdır.

Alıcıdaki güç, fiber optik kablo tesisindeki kayıp tarafından azaltılan verici tarafından fiberle birleştirilmiş ışık miktarı tarafından belirlenir. Kurulum şirketi, kablo bitkisini inşaat sonrası kayıp için test ederek “kayıp bütçesi” olarak adlandırılan tipik bileşen değerlerinden hesaplanan bir kayıp ile karşılaştırır. Verici gücü, ağ ekipmanı vericiye takılı bir ataş işareti takılıyken ölçülebilir.

Ağlar yukarıda açıklanan jenerik fiber optik bağlantıyı belirli bir ağın gereksinimlerine uyarlamaktadır. Kullanılacak Ethernet versiyonunun bit hızı ve protokolü için bir Ethernet bağlantısı optimize edilecektir, örneğin Gigabit Ethernet. Video bağlantıları, kameraya bağlı olarak analog veya dijital olabilir ve bir yönde kamera kontrolleri ve diğeri de video içerebilir. Endüstriyel bağlantılar RS-232 veya RS-422 protokollerine dayanabilir.

Çoğu bilgisayar veya telekomünikasyon şebekesi, fiber optik iletimin yanı sıra bakır kablo ve kablosuz standartları da benimser. Bununla birlikte, bazen kullanıcı bakır arayüzlü ekipmanlara sahip olmakla birlikte, fiber kullanmak istiyor. Daha sonra, adından da anlaşılacağı gibi, tam da fiber optik medya dönüştürücüleri kullanabilirler. Medya dönüştürücüleri, bir ortamdan diğerine, tipik olarak UTP bakırdan optik fibere, optik fiberle koaksiyel veya singlemode fiberden çok modüle dönüştürecek. Medya dönüştürücüleri vericiler ve alıcılar gibidir, çünkü belirli ağ uygulamaları için o uygulamada düzgün çalışmasını sağlamak için belirtilmeleri gerekir.

Pek çok bağlantı türü mevcut olduğundan, fiber optik bağlantı özelliklerini genellemek imkansızdır, ancak FOA web sitesinde standart ağların çoğunu ayrıntılandıran bir tablo bulunmaktadır. Fiber optik kablolama tasarlarken veya kurarken yüklenici ya bu standartlar için tasarlanmış herhangi bir ağ veya iletişim sistemi ile veya kablolu tesisin optimize edilmesine izin verecek belirli bir ağ için kullanılabilen kablolama standartlarını tasarlayabilir. Fiber optik kabloları kullanmak için gerçek ağ bilinmiyorsa, en iyi plan herhangi bir ağ gereksiniminden ziyade standart fiber optik bileşen spesifikasyonlarına dayanan test kablosu tesisi kurmak ve kurmaktır.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.