Böyle bir durumla karşılaştıysanız hasarlı noktanızın birden fazla olma ihtimali yüksektir, bu durumda yapmanız gereken izolasyonu açtığınız noktadan veya kablonuz uzun ise orta noktasından kabloyu keserek, ayrılan parçaların her iki tarafına da ayrı ayrı MEGAOHMMETER testi uygulayınız. Kablo parçalarınızdan biri arızalı değil ise diğer arızalı olan kısma Det-3000 veya diğer arıza tespit testlerini uygulayarak yeniden arıza noktası belirleyerek ilgili noktanın izolasyonunu açınız. Bu işlemi arıza tespitini yapana kadar devam ettirmeniz gerekmektedir.

MEGAOHMMETRE testi yapmadan önce keserek ayırdığınız her ısıtıcı kablo parçasının son kısımlarından kablonun Faz ve Nötr iletkenlerini kısa devre ediniz ve toprak ucunu ise boşta bırakınız, aksi takdirde testiniz sonuç vermeyecek ve cihaz size açık devre bilgisi verecektir

NOT: Arıza tespiti yapıldıktan sonra; Isıtıcı kabloya iki taneden fazla Ek kiti yapmanın sakıncalı olduğundan dolayı 1.durum olarak; kablo sağlam kısımları arasına yeni ısıtma kablosu çekilerek 2 tane Ek kiti kullanılıp sağlam parçaların birleştirilmesi gerekmektedir.

2.durum olarak arızalı kısım başta veya sonda birden fazla ise arızalı kısmın sağlam kablodan ayrılarak bir tane ek kiti vasıtası ile kalan arızalı kısma yeni ısıtıcı kablo çekilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir