Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri

Çünkü Kaloriferler yaklaşık 65 derece iken ev 15 dereceyse bir hava akımı oluşur. Bu nedenden özellikle perdeler de bir kararma oluşur. Ve kalorifer peteklerinin duvar ve cam altlarında oluşu da bir diğer dez avantajdır. Elektrikli yerden ısıtma yapılan mekanlarda homojen bir ısıtma olduğundan bu durum sözkonusu değildir.

Okumaya devam et Diğer yöntemler ile ısınan evlerde neden is olur?

Hayır. Ama kışın donan su borularınızı, Raychem borularda donma önleme kabloları kullanarak yıllarca donmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey, yazın bu boruların üzerine raychem donma önleme kablosu monte edip üzerine bir izolasyon yapmakdır. Bunun maliyeti çok düşüktür ve her sene donan borunuzu açtırmak için insan üstü yöntemler denemenize gerek yoktur. Sistem, otomatik kumanda …

Okumaya devam et Kışın donan su borularını, Raychem boru donma önleme kablosu kullanarak açabilir miyim?

Evet. Camilerde halılar olduğu için genelde bir ısı izolasyonun üzerine elektrikli ısıtıcı kablolar monte edilmekte ve üzeri harçla kapatılmaktadır. Bu harç iyice düzleştirildikten sonra üzerine halılar serilebilmektedir. Isıtıcı kablolar zeminden 3-4 cm aşağıda yer aldığı için muntazam bir ısıtma sağlamakta ve halılar beton zeminde olmasından dolayı herhangi bir nemlenmeden dolayı çürüme söz konusu olmaz. Ayrıca, …

Okumaya devam et Cami’lerde elektrikli yerden ısıtma yapılabilir mi?

Evet. Çocuklar yerde oynarlar. Çocukların yerden ısıtmadan kaynaklanan bir elektrik şokuna maruz kalmaları söz konusu değildir. Çünkü ortada çocukların dokunabilecekleri veya kurcalayabilecekleri bir kablo vs. yoktur. sadece görünürde termostat vardır. Termostat da ise, çocuk kilidi mevcuttur ve kaçak akım koruma anahtarı vardır. Ama çocuk tornavida, matkap kullanıyorsa yeri delerse ne olur? Yine de çarpılmaz, çünkü …

Okumaya devam et Çocuk odalarına elektrikli yerden ısıtma sistemi yapılır mı? güvenli midir?

Evet, ama yerden ısıtmanın diğer avantajlarını kaybetmiş olursunuz çünkü ısınan hava yükseldiği için yerden ısıtma mantıklıdır. Çünkü insanlar evlerinde genelde ayakta durmaz otururlar, yani yaklaşık 1.5m\’lik bir bölümde yaşarız. O nedenle yerden ısıtma sistemi çalıştığında eviniz daha hızlı ısınır.

Okumaya devam et Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde evin duvarına veya tavanına aynı sistemi yapabilir miyim?

Türkiye’de uygulama yapılan tüm evlerde elektrik faturaları doğalgaz’a yapılan ödemelerin üstüne çıkmamıştır. Elektrik ve doğalgaz fiyatları birbirisine paralel bir şekilde zamlanmaya devam ederse bu durum çok da değişmeyecektir. Türkiye’de elektrik pahalıdır, ancak doğalgaz da pahalıdır.

Okumaya devam et Yerden ısıtma sistemlerinde evimizi elektrikle ısıtırsak ne kadar bir elektrik faturası öderiz ?

Elektrikli yerden ısıtma sistemi evinizin tasarımına, odaların büyüklüğüne, istediğiniz konfor seviyesine göre değişmekle beraber kabaca 20-30 EUR/m^2 gibi anahtar teslim maliyeti vardır. Bu fiyata, zemin izolasyonu, kurulum, devreye alma, termostatlar ve her şey dahildir. Ancak, akıllı ısıtma sistemi ve konfor amaçlı aluminyum tabakalar uygulandığında ilk kurulum maliyeti artsa da sistem kendini süreç zarfında amorti etmektedir.

Okumaya devam et Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde uygulama maliyetleri ne kadardır?

Hayır. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri aslında İskandinav ülkeleri, Kanada, ABD gibi kışın çok daha çetin geçtiği ülkelerde daha çok kullanılmaktadır. Türkiye’de ise Doğu illerimizde metrekareye düşen güç miktarı, 160W/m^2 olarak ayarlandığında sağlıklı ve konforlu bir ısınma sağlanmaktadır. Yani soğuk olan illerimizde, yeterli izolasyon yapıldığında en güvenilir ve en konforlu ısıtma sistemi olmaya adaydır.

Okumaya devam et Soğuk Bölgelerde elektrikli yerden ısıtma ile ısınmak veya yaptırmak çok mu maliyetlidir?